Dlaczego Amerykanie budują domy z drewna

Możliwość komentowania Dlaczego Amerykanie budują domy z drewna została wyłączona
Dlaczego Amerykanie budują domy z drewna

Dlaczego Amerykanie budują domy z drewna – współczesna architektura w USA nie wygląda tak jak w Polsce. Wszystkie tendencje, które utrzymywały się w naszym kraju w przeszłości, związane są z budownictwem międzypokoleniowym. Oznacza to, że niezależnie od charakteru obiektu – czy to użytkowego, mieszkalnego czy innego typu obiektu budowlanego, powinien on służyć przez długi czas. Tendencja ta jest nadal widoczna. Nawet nowoczesne domy budowane są na solidnych fundamentach i mają ceglane ściany. Całość należy solidnie zaizolować i otynkować. Ważna jest również zaprawa betonowa, z której wykonano pierwotną powierzchnię posadzki.

Jakie jest amerykańskie mieszkanie?

Amerykanie podchodzą do kwestii mieszkaniowych inaczej niż Polacy. Nie mają tak silnego i bliskiego uczucia do miejsca, dlatego poruszają się szybko i chętnie. W przypadku Amerykanów bardziej zależy im na szybkim zbudowaniu domu niż na jego solidności. Nie musieli budować struktury, która przetrwałaby co najmniej kilka dekad, ponieważ nie sądzili, że ich dzieci będą chciały zostać w tym miejscu, gdy dorosną. Najważniejsze pytania to: cena i czas potrzebny na wykonanie całego budynku.

Dzięki zastosowaniu gotowych konstrukcji szkieletowych lub wykonaniu ich z wysokiej jakości drewna cały proces przebiega sprawnie. Chociaż tego typu domy są podatne na tornada, które regularnie nawiedzają Stany Zjednoczone, ich odbudowa zajmuje znacznie mniej czasu niż domy betonowe, a także jest tańsza. Bez względu na to, w której części Stanów Zjednoczonych, niezależnie od panującego tam klimatu, w każdym sektorze wznoszono drewniane budynki. Co więcej, w przeciwieństwie do budynków betonowych, konstrukcje drewniane można budować przez cały rok, dlatego budowa domów drewnianych nie jest ograniczana przez pogodę.

Czy jest szansa na rozwój tego typu architektury w Polsce?

Znaczące zmiany w budownictwie, a także wprowadzenie nowych technik budowy domów sprawiły, że domy z drewna klejonego są coraz powszechniejszą techniką budowlaną. Dzieje się tak, ponieważ sama początkowa konstrukcja jest zbudowana na bazie monolitycznej, a nie na konstrukcji ramowej, jak to często ma miejsce w przypadku amerykańskich domów. Drewno klejone warstwowo jest również bardzo trwałym elementem, co czyni go uniwersalnym w budownictwie.

Dlaczego domy z drewna klejonego są coraz popularniejsze w Polsce?

Dlaczego Amerykanie budują domy z drewna
Dlaczego Amerykanie budują domy z drewna

Rozwój technologii hbe na rynku budowlanym staje się coraz bardziej aktywny, co widać również w realizacji nowoczesnych budynków mieszkalnych w Polsce. Podejście do zajmowania się własnym domem czy mieszkaniem zmieniło się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Ludzie coraz chętniej zmieniają miejsce zamieszkania, są mniej przywiązani do danego miejsca. Oczywiście w przypadku Polski największe migracje odnotowano wśród osób w wieku 20-30 lat, czyli osób dopiero planujących budowę domu.

Jednak świadomi swojego podejścia do domu, nie zamierzają już budować wielorodzinnego, solidnego domu, który przetrwa pokolenia, niepewni, czy dzieci będą chciały w nim zostać. Drugim problemem jest to, że budowa domu w systemach tradycyjnych jest bardzo pracochłonna. Wynika to ze sposobu implementacji obiektów w tej technologii. Trzeba było położyć odpowiednie fundamenty, wznieść mury, ułożyć wiele warstw zaprawy i wiele innych prac. Prace były często wstrzymywane, ponieważ beton musiał wiązać i odparowywać, zanim można było przystąpić do realizacji kolejnego etapu.

Co to jest system hbe?

Domy HBE https://konsbud.com/oferta-konsbud/system-hbe sprawdzają się nawet w polskim klimacie, choć zimy potrafią być bardzo ostre. Standardowa grubość ściany dla ścian nośnych wynosi 10 cm. W przypadku ścian działowych 8 cm. Ponieważ grubość jest mniejsza niż w przypadku obiektów betonowych, można zaoszczędzić dużo miejsca wewnątrz budynku bez utraty jego funkcjonalności. Dom z drewna klejonego warstwowo jest nie tylko mocny i trwały, ale także bardzo wygodny w chłodniejszych okresach dzięki odpowiedniemu systemowi ocieplenia. Są również atrakcyjne cenowo i mają potencjał do budowy w krótkim czasie. Cała konstrukcja wykonana jest z gotowych prefabrykatów, które są łatwe w montażu. Całość zbudowana jest jednak na stabilnych konstrukcjach.

Zmiany na rynku budowlanym?

Nie ulega wątpliwości, że budowa domów o konstrukcji szachulcowej zyskuje na popularności i będzie coraz częściej praktykowana. Z jednej strony jest to rozwiązanie opłacalne ekonomicznie, z drugiej doskonale sprawdza się również w polskim klimacie. Co więcej, takie konstrukcje mogą być pięknie wykończone. Trzeba też pamiętać, że tak naprawdę budownictwo drewniane było bardzo popularne, zwłaszcza przed wynalezieniem żelbetu, który stosowano głównie w dużych obiektach użyteczności publicznej. Dlatego zastąpienie tego materiału wysokiej jakości drewnem jest dobrym pomysłem w przypadku obiektów takich jak domy i budynki wielorodzinne.

Konsbud drewno konstrukcyjne
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Konsbud drewno klejone
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com