Dom spokojnej starości

Możliwość komentowania Dom spokojnej starości została wyłączona
Dom spokojnej starości

Dom spokojnej starości – jeszcze kilka lat temu domy starców miały w Polsce złą opinię. Wysyłanie do nich swoich bliskich jest uważane za przejaw ignorancji, egoizmu i niedoceniania tego, co dla nas zrobili. Dziś, w dużej mierze zapożyczając wiele z kultury zachodniej, ich postrzeganie zmieniło się diametralnie, korzystanie z ich usług jako przejaw właściwej dbałości nie tylko o zdrowie, ale także o ogólny komfort życia osób starszych.

Niestety wybór domu opieki, który spełni oczekiwania nasze i naszych bliskich, nie jest w dzisiejszych czasach łatwy – i choć możliwości są ogromne (a może właśnie dzięki nim), to wiele możemy i powinniśmy oczekiwać. Jak więc sobie z tym poradzić w najbardziej odpowiedni sposób? Jak powinien wyglądać cały proces? To tylko niektóre aspekty, które omówimy w artykule.

Jak wygląda proces wyboru mieszkania dla seniora?

Dom spokojnej starości
Dom spokojnej starości

Pierwszym i absolutnie podstawowym krokiem w wyborze domu opieki jest wyselekcjonowanie osób, które mogą być potencjalnymi „celami”. Warto poprosić o pomoc znajomego (jeśli miał już do czynienia z takimi agencjami) lub po prostu skorzystać z internetu. Dla nas to po prostu plus, że tego typu domy lubią dziś wykorzystywać to medium do promowania się. Tym bardziej, że na jego stronie możemy od razu poznać opinię konkretnego domu.

Po dokonaniu wstępnej selekcji i wybraniu kilku domów pomocy społecznej, które spełniły nasze oczekiwania (przynajmniej na papierze), mogliśmy tam pojechać i sprawdzić, czy tak jest w rzeczywistości. Warto zabrać ze sobą seniora – w końcu powinien pokochać nowe miejsce do życia. Przy podejmowaniu takiej decyzji należy zwrócić uwagę na wszystkie aspekty – od ceny po warunki życia jakie oferuje miejsce. W dalszej części tego przewodnika wymieniono kilka godnych uwagi aspektów.

Ostatnim krokiem było porównanie ofert dla każdego wybranego przez nas domu (musieliśmy odwiedzić kilka – nawet ten pierwszy był bardzo atrakcyjny) i dokonanie właściwego wyboru. Należy zaangażować kluczowych interesariuszy – Senior.

Na co należy zwrócić uwagę dokonując takiego wyboru?

Wybór tak ważnego miejsca jak dom opieki nie jest łatwym zadaniem – zwłaszcza, że ​​rynek dla tej branży przeżywa w Polsce boom i mamy do wyboru wiele konkurencyjnych placówek. O ile dla wielu kluczowa w tym wszystkim jest cena, co jest całkowicie zrozumiałe, biorąc pod uwagę, ile zarabiają Polacy, o tyle czynników, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu takiego wyboru, jest wiele. Mogą one obejmować:

  • Personel – Dom, który musi opiekować się osobami starszymi – nie jest obowiązkiem jego mieszkańców, dlatego powinien mieć wykwalifikowany personel, aby upewnić się, że nic złego się nie dzieje, a dom jest czysty, schludny i wygodny. Ważna jest również obecność wykwalifikowanych specjalistów branży medycznej. Rzadko zdarza się, aby osoba starsza nie miała żadnych problemów – jej choroba powinna być stale i regularnie monitorowana przez lekarza;
  • Warunki życia – tak naprawdę to od nich wszystko zależy. Byłoby miło, gdyby dom seniora oferował naszym bliskim własny pokój z podstawami „na pokładzie”. Mowa oczywiście o łóżkach, podnóżkach, biurkach itp. Świetnym dodatkiem jest prywatny telewizor – ważna może być również możliwość umieszczenia własnego sprzętu i zaopatrzenia bliskiej osoby w to, czego może potrzebować;
  • Lokalizacja – Dom spokojnej starości powinien znajdować się blisko mieszkania lub domu, w którym mieszkamy. Pomoże to często spotykać się z bliskimi, ale także przyciągnąć ich do siebie na chwilę. Pamiętajmy, że tego typu dom to nie więzienie, a osoby starsze nie są w nim ubezwłasnowolnione. Może odwiedzać przyjaciół lub „wychodzić”, ale z zastrzeżeniem z góry ustalonych norm;
  • Liczba obecnych mieszkańców – Zbyt mało, co może świadczyć o tym, że nieruchomość nie jest zbyt popularna i ma problemy. Nadmiar z kolei prowadzi do pogorszenia warunków życia w takich domach.

Rozważając każdy z powyższych aspektów warto mieć na uwadze osobiste życzenia i oczekiwania naszych najbliższych. Osoby, które lubią spędzać czas towarzysko, docenią obecność większej liczby mieszkańców lub dzielenie pokoju z innymi. Z kolei ci, którzy dysponują mniejszymi zasobami, będą najbardziej koncentrować się na wykwalifikowanych pracownikach.

Wnioski

Znalezienie domu opieki, który spełni nasze nieracjonalnie wysokie wymagania, a jednocześnie zaspokoi potrzeby naszych bliskich, nie jest w dzisiejszych czasach łatwe. Choć wybór jest ogromny i mamy w nim dużą dowolność, to każdy dom ma jakieś wady, ale i zalety. W tym wszystkim ważne jest, aby ci drudzy przeważali nad pierwszymi, a sam poprzednik podszedł do stanowiska, które dla niego wybraliśmy, w sposób korzystny.

WIEJSKIE KLIMATY dom seniora
Rzędziny 9A
72-003 Rzędziny
518228510
www.wiejskieklimaty.net