Najpiękniejsze europejskie miasta

Możliwość komentowania Najpiękniejsze europejskie miasta została wyłączona
Najpiękniejsze europejskie miasta

Najpiękniejsze europejskie miasta, które musisz odwiedzić! Wakacje za granicą nie są już synonimem luksusu i bogactwa – coraz więcej Polaków może sobie na nie pozwolić. Choć popularnymi kierunkami są takie kraje jak Turcja, Egipt, Stany Zjednoczone czy egzotyczne kraje azjatyckie, to Europa pozostaje numerem jeden wśród polskich turystów wyjeżdżających za granicę. Które europejskie miasta warto wziąć pod uwagę planując wakacje za granicą?

Londyn, Anglia

Miłośnicy historii i geografii nie muszą wyjaśniać, dlaczego Londyn jest obowiązkowym punktem na mapie podróżniczej Europy. Stolica Wielkiej Brytanii oferuje odwiedzającym setki fascynujących zabytków i obiektów kulturalnych, które doskonale ilustrują burzliwą historię imperium, nad którym słońce nigdy nie zachodziło.

Lista rzeczy do zrobienia w Londynie jest długa. Koniecznie odwiedź Pałac Buckingham, siedzibę brytyjskiego monarchy, Tower of London, Tower Bridge, średniowieczne Opactwo Westminsterskie i górujący nad miastem Big Ben. Miłośnicy architektury sakralnej powinni odwiedzić Bazylikę św. Piotra. Paul i miłośnicy sztuki odwiedzają Tate Modern i British Museum pełne starożytnych artefaktów. Warto również wspomnieć o Królewskim Obserwatorium Greenwich, Muzeum Historii Naturalnej, Trafalgar Square, Madame Tussauds i Muzeum Sherlocka Holmesa przy 221b Baker Street.

Paryż, Francja

Najpiękniejsze europejskie miasta
Najpiękniejsze europejskie miasta

Miasto Zakochanych od dziesięcioleci rywalizuje z Londynem o tytuł najpiękniejszej europejskiej stolicy. O ile Paryż oferuje nieco mniej atrakcji turystycznych, o tyle wyjazd za granicę bez wizyty w mieście Katakumb to zły pomysł. Miłośnicy klimatycznych kawiarni, szerokich ulic i modnych sklepów poczują się w stolicy Francji jak w domu!

Podczas pobytu w Paryżu na pewno warto odwiedzić dwie ikony miasta: słynną na całym świecie Wieżę Eiffla i Łuk Triumfalny na Place Charles de Gaulle, zbudowany dla upamiętnienia poległych podczas wojen napoleońskich. Paryż pełen jest wybitnej sztuki liturgicznej – zwiedzający mogą odwiedzić piękny Sacré-Coeur czy cmentarz Perey-Lachaise, pełen przepychu i pięknych nagrobków.

Niestety z powodu niefortunnego pożaru słynna katedra Notre Dame jest zamknięta dla zwiedzających. Miłośnicy sztuki klasycznej muszą udać się do Luwru, a miłośnicy sztuki współczesnej muszą udać się do Centre Pompidou. A po całym dniu zwiedzania warto usiąść na Polach Elizejskich i spokojnie obserwować zachód słońca… Warto pamiętać, aby następnego dnia wstać wcześnie, aby zwiedzić Pałac Wersalski!

Wiedeń, Austria

Chociaż stolica Austrii nie ma znanych na całym świecie zabytków, Wiedeń pozostaje pięknym klejnotem europejskiej architektury. Miasto jest jednym ze światowych ośrodków dyplomatycznych, gdzie odbyła się słynna Konferencja Wiedeńska, w której uczestniczyli przedstawiciele różnych krajów Europy.

Odwiedzając Wiedeń, koniecznie odwiedźcie symbol miasta – majestatyczną Bazylikę św. Piotra. Szczepana, którego budowę rozpoczęto w XII wieku. Wiedeń jest również znany jako miasto pałaców – Schönbrunn, Hofburg i Belvedere to tylko trzy z najpiękniejszych nazw, jakie można wymienić. Warto również odwiedzić Wieżę Dunajską, z której szczytu rozpościera się panorama miasta. W Wiedniu znajdziesz również dziesiątki wysoko ocenianych restauracji, w których możesz zjeść królewski posiłek!

Praga, Republika Czeska

Wakacje za granicą nie muszą wiązać się z dalekimi podróżami. Przykładem jest Praga, przez wielu uważana za jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych miast w Europie, gdzie zachodnia architektura łączy się z wpływami słowiańskimi. Stolica Republiki Czeskiej, która w niewielkim stopniu ucierpiała podczas II wojny światowej, jest obecnie celem podróży turystów z całego świata.

Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi Pragi są Zamek Praski, w którym mieszka prezydent Republiki Czeskiej, katedry św. Wita, Wacława i Wojciecha, Brama Prochowa i słynny praski zegar astronomiczny. Będąc w Pradze obowiązkowym punktem programu powinien być również spacer Mostem Karola czy Złotą Uliczką na zamku Hradka. Warto też odwiedzić Józefów, żydowską dzielnicę miasta i zobaczyć na własne oczy dom, w którym urodził się Franz Kafka.

Budapeszt, Węgry

Jak mówi słynne przysłowie: Polak, Węgier, dwóch siostrzeńców i szable i szkło. Dlatego planując wakacje za granicą warto wziąć pod uwagę Budapeszt. Miejsce pełne żywej historii związanej z komunizmem, zarówno odległej, jak i współczesnej.

Będąc w Budapeszcie warto zobaczyć majestatyczny gmach parlamentu węgierskiego zbudowany w 1904 roku, a także wspaniały Plac Bohaterów, w centrum którego możemy zobaczyć filary m.in. z wizerunkiem króla Polski Ludwika I Węgier . Miłośnicy średniowiecznej architektury powinni koniecznie odwiedzić Zamek Vajdahunyad i Bazylikę św. Piotra. Stefana. Ciekawym miejscem jest też nieco nowocześniejszy Zamek Królewski oraz Bajkowa Baszta Rybacka rodem z filmu Disneya. Wieczorem warto odwiedzić Państwową Operę przy słynnej Alei Andrassy’ego, gdzie również znajduje się wiele zabytków i muzeów.