W jaki sposób prawidłowo obcinać paznokcie u stóp? Paznokcie u stóp to nierzadko swoiste zwierciadło organizmu i jego stanu zdrowotnego. Kiedy na ich powierzchni pojawiają się przebarwienia czy zgrubienia, może to być oznaką rozwijających się w organizmie dolegliwości i nieprawidłowości. Warto więc regularnie sprawdzać stan swoich paznokci, jak również dbać o ich odpowiednią pielęgnację. Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest w tym wypadku skracanie płytki – jak robić to odpowiednio i skutecznie?
Skracanie paznokci – dlaczego jest tak ważne?
Skracanie płytki paznokciowej paznokci u stóp to wbrew pozorom bardzo istotna czynność, którą należy wykonywać skutecznie i umiejętnie. Właściwe ukształtowanie paznokci ma bowiem ogromny wpływ nie tylko na ich estetykę, ale także zdrowie i stan, jak również komfort chodzenia, a co za tym idzie – codziennego funkcjonowania. Niestety na co dzień popełniamy wiele błędów podczas skracania paznokci, przede wszystkim skracając je za bardzo lub niewłaściwie kształtując. Takie czynności mogą doprowadzić do uszkodzenia struktury paznokcia, jego rozdwojenia lub bolesnego wrastania.
Wrastający paznokieć natomiast to jeden z częściej występujących, a jednocześnie szczególnie uciążliwych problemów natury podologicznej. Nie tylko powoduje ból oraz dyskomfort przy każdym kroku, ale także może doprowadzić do pojawienia się niebezpiecznych infekcji.
Uszkodzone na skutek nieprawidłowej obróbki i przycinania paznokcie są nie tylko nieestetyczne, ale także osłabione i znacznie bardziej podatne na ewentualne infekcje, jak chociażby grzybica. Nieprawidłowa pielęgnacja paznokci może także być jednym z powodów wystąpienia dolegliwości zwanej onycholizą, polegającej na ich rozdwojeniu, poprzez utratę integralności pomiędzy płytką a łożyskiem.
Jak prawidłowo skracać paznokcie u nóg?
Aby nie doprowadzić do wystąpienia żadnego z wyżej opisanych problemów, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób skracania i opracowywania paznokci u nóg. Podstawową kwestią jest kierunek ich obcinania; kluczem jest bowiem skracanie płytki wyłącznie wzdłuż naturalnego brzegu paznokcia, równolegle do jego łożyska. Nie należy przycinać ani zaokrąglać boków płytki, gdyż to właśnie jest najprostszym sposobem na pojawienie się problemu wrastającego paznokcia. Płytka paznokciowa rośnie w kierunku jej cięcia, skrócona na prosto będzie więc rosła prosto, z kolei skrócona po bokach zacznie naciskać na powierzchnię wału.
O czym jeszcze pamiętać, przycinając paznokcie u nóg? Bardzo ważne jest, aby nie skracać ich zbyt krótko. Nazbyt inwazyjne, zbyt głębokie przycinanie paznokci może doprowadzić do odsłonięcia ich łożyska, którego nawet drobne skaleczenie może wywoływać uciążliwe dolegliwości bólowe.
Podologiczne produkty wysokiej jakości :
- ortezy na haluksy https://kerpro.pl/produkt/podohelp-ochraniacz-zelowy-na-haluksa-z-separatorem/
- nośnik do kapturków ściernych https://kerpro.pl/kategoria-produktu/kapturki-i-nosniki/nosniki-do-kapturkow/
- podopharm maść do popękanej i zrogowaciałej skóry cena https://kerpro.pl/produkt/podopharm-podoflex-masc-do-popekanej-i-zrogowacialej-skory-stop-z-25-mocznikiem-10-ml/
Czym skracać paznokcie u nóg?
W przypadku skracania paznokci u nóg bardzo ważna jest zarówno technika, jak i narzędzie, którym wykonujemy ową czynność. Nasuwa się tu więc pytanie – nożyczki, cęgi czy pilnik? Delikatne paznokcie najlepiej jest skracać przy pomocy pilnika, pamiętając jednak, aby zachować jeden kierunek ruchów. W przeciwnym wypadku możemy bowiem narazić na rozdwojenie ich płytki. Możemy także zdecydować się na obcinanie paznokci przy pomocy nożyczek lub cęgów, jednak należy pamiętać, aby były to akcesoria wysokiej jakości, odpowiednio zaostrzone. Tylko ostre nożyczki lub cęgi pozwolą na prawidłowe i w pełni efektywne przycinanie płytki; stępione ostrza mogą natomiast miażdżyć płytkę paznokciową, a co za tym idzie – uszkodzić ja, zamiast równo docinać.
Niezależnie jednak od tego, czy do skracania płytki paznokciowej używać będziemy nożyczek czy cęgów, należy przede wszystkim pamiętać, aby zachować ich nienaganną higienę. Akcesoria przeznaczone do skracania i obróbki płytki paznokciowej powinny być zawsze naostrzone, a także czyste oraz zdezynfekowane. Warto także od czasu do czasu sprawdzać ich stan, przyglądając się ostrzu, aby upewnić się, że na jego powierzchni nie pojawiły się żadne rysy czy uszczerbienia.
Skracanie paznokci – skorzystaj z pomocy specjalisty
Skracanie płytki paznokciowej można wykonywać samodzielnie, jak również skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. W gabinecie podologicznym można z powodzeniem skrócić i opracować paznokcie u nóg, profesjonalnie i kompleksowo, dbając tym samym zarówno o ich estetykę, jak i kondycję. Regularnie sprawdzający stan naszych paznokci podolog może bowiem w porę wyłapać ewentualne nieprawidłowości i już na wczesnym etapie rozpocząć ich leczenie.
W gabinecie podologicznym specjalista skraca i opracowuje płytkę paznokciową za pomocą sterylnych akcesoriów, jak nożyczki czy cęgi, lub specjalistycznego sprzętu w postaci frezarki oraz dopasowane do niej końcówki. Frezy podologiczne doskonale sprawdzą się przy skracaniu płytki paznokciowej, także tej nieco twardszej lub zgrubiałej.
W przypadku trudnych w pielęgnacji paznokci warto regularnie korzystać z pomocy specjalisty, aby mieć pewność, że płytka będzie skrócona w sposób efektywny i prawidłowy.