Ile witaminy C powinniśmy spożywać

Możliwość komentowania Ile witaminy C powinniśmy spożywać została wyłączona
Ile witaminy C powinniśmy spożywać

Ile witaminy C powinniśmy spożywać każdego dnia? Wszyscy wiemy, jak ważną rolę odgrywa witamina C w naszym organizmie, ale tak naprawdę nie wiemy, ile powinniśmy przyjmować każdego dnia. Ile witaminy C powinniśmy spożywać każdego dnia, aby mieć dobrą odporność? Od czego zależy zapotrzebowanie na witaminę C? Odpowiadamy.

Dawka dla dorosłego człowieka

Ile witaminy C powinien spożywać zdrowy dorosły człowiek dziennie? Lekarz powiedział, że około 100 mg. Więc generalnie nie za dużo. Zwykle możemy dostarczyć wystarczającą ilość witaminy C poprzez pożywienie. Skąd więc bierze się wiele reklam suplementów diety z witaminą C? Czy to tylko chwyt marketingowy? niepotrzebne. Na przykład w okresach zwiększonej zachorowalności wzrasta zapotrzebowanie na witaminę C. To znaczy jedz więcej jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Kobiety w ciąży, osoby starsze i żyjące w ciągłym stresie również mają większe zapotrzebowanie na witaminę C. Alkoholicy, nałogowi palacze, osoby z chorobami przewlekłymi lub osoby często chorujące również powinny przyjmować więcej witaminy C. Jakie jest konkretne spożycie? Ogólnie lekarze zalecają dawkę 1000 mg na dobę. Jednak każdy stan może mieć nieco inne zapotrzebowanie na witaminę C. Dlatego powinniśmy udać się do lekarza, który wykona badanie krwi w celu określenia poziomu witaminy C w organizmie. Na podstawie wyników badań dobierze dla nas idealną dzienną dawkę. Istnieje znacząca różnica między 100 mg a 1000 mg. O ile nadmiar witaminy C nie zaszkodzi, o tyle nie warto jej przesadzać.

Dawka dla dzieci

Ile witaminy C powinniśmy spożywać
Ile witaminy C powinniśmy spożywać

Ile dziennie powinno spożywać dziecko witaminy C? Zalecenia tutaj różnią się w zależności od wieku malucha. Nawet niemowlęta w wieku jednego miesiąca mogą przyjmować witaminę C. W ich przypadku dawka nie powinna być większa niż 25-40 mg na dobę. Oczywiście różnica jest tutaj stosunkowo duża, dlatego ostateczną dawkę należy uzgodnić z lekarzem. Generalnie niemowlętom podajemy 25 mg, a dzieciom około 24 miesiąca życia 40 mg. Od 2 roku życia możemy podawać dzieciom 50 mg witaminy C. To połowa zalecanej dziennej dawki dla dorosłych.

Kiedy możemy zacząć podawać naszym dzieciom 100 mg witaminy C dziennie? Lekarz powiedział, że od 5 roku życia to stosunkowo szybko. Od 2 do 5 roku życia możemy stopniowo zwiększać dzienną dawkę witaminy C, należy jednak pamiętać o konsultacji z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza dzieci z różnymi schorzeniami. Tymi chorobami są na przykład wady serca, choroby nerek lub wątroby. Zwykle grupy wysokiego ryzyka przyjmują większe dawki witaminy C, ale szczególną ostrożność należy zachować u dzieci.

Źródło witaminy C

Znając naszą zalecaną dawkę witaminy C, ważne jest również, aby wiedzieć, gdzie możemy jej szukać. Cóż, najlepiej postawić na naturalne źródła witaminy C. Największą popularnością cieszą się oczywiście warzywa i owoce. Wśród warzyw witaminę C znajdziemy w brokułach, papryce i kalafiorze. Chili możemy jeść na surowo – to najlepsze źródło witaminy C. Tymczasem jeśli chcemy skupić się na owocach, witamina C występuje głównie w owocach cytrusowych (pomarańcze, cytryny, mandarynki, grejpfruty). Truskawki i kiwi również zawierają duże ilości. Jeśli lubimy egzotyczne owoce, powinniśmy wybrać papaję, która jest bogata w witaminę C. Niewielkie ilości witaminy C znajdują się również w mięsie, głównie podrobach. Do wyboru mamy również produkty mleczne – które zawierają trochę witaminy C.

Jak suplementować witaminę C?

Jeśli nie możemy dostarczyć odpowiedniej ilości witaminy C poprzez pożywienie, zawsze możemy sięgnąć po suplementy diety. Najpopularniejsze z nich to oczywiście tabletki z witaminą C ze sklepu Ukryte Terapie, które możemy kupić w każdej aptece, a także w sklepach spożywczych. Najtańsze wersje takich suplementów kosztują zaledwie kilka złotych. Niemniej jednak możemy również postawić na kompleksy witaminowo-mineralne. Kosztują trochę więcej, ale oferują też inne niezbędne rzeczy. Najlepszym źródłem witaminy C są zastrzyki, ale musi to zrobić specjalista. Witamina trafia bezpośrednio do krwi, dzięki czemu działa najszybciej. Dla niemowląt i małych dzieci wybierz krople witaminy C, które są łatwe do zażycia.

Pamiętaj jednak, wybierając odpowiedni dla nas suplement, zwróć uwagę na dawkowanie zawartej w nim witaminy C. Czysta witamina C zwykle dostarcza 1000 mg, czasem nieco mniej. Inaczej jest w przypadku kompleksów witaminowych. Niektóre suplementy diety pokrywają tylko 25 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Dlatego koniecznie sprawdź ulotkę preparatu. Ważne jest, abyśmy w miarę możliwości wybierali leki zamiast suplementów diety. Jest to ważne, ponieważ leki są odpowiednio przebadane. Suplementy diety jednak tego nie robią, więc nigdy nie wiemy, ile tak naprawdę dostarczają nam witaminy C.